Oskare za najbolji film, režiju, glavnu mušku ulogu, kostim i muziku osvojio francuski nemi film „Umetnik“. Meril Strip očekivano nagrađena za ulogu Margaret Tačer. Kristofer Plamer kao najbolji „epizodista“ postao najstariji glumac koji je osvojio nagradu Akademije. Oskar za žensku sporednu ulogu pripao Oktaviji Spenser. Najveći favorit sa 11 nominacija, Skorsezeov „Hjugo“, sjajno krenuo sa pet Oskara u „tehničkim“ kategorijama, ali na tome i ostao.
Umetnik je trijumfovao u pet od 10 kategorija u kojima je bio nominovan – doneo je Oskara režiseru Mišelu Azanavisijusu i glavnom glumcu Žanu Dižardenu, kao i autorima originalne filmske muzike i kostimografije.
Iako je sa čak 11 nominacija bio favorit, Hjugo Martina Skorsezea dobio je pet pozlaćenih statueta, sve u tehničkim kategorijama.
Prvu pozlaćenu statuetu ove godine uručio je Tom Henks. Dobitnik Skorsezeov Hjugo, u kategoriji „Najbolja kamera".
Oskar u kategoriji „Najbolja scenografija" takođe je otišao dečjem avanturističkom tri-de ostvarenju.
Borba između dva ostvarenja sa najviše nominacija počela je kada je francuskom nemom filmu doneljeno priznanje u kategoriji „Najbolja kostimografija". Predale su ga Kameron Dijaz i Dženifer Lopez.
jugu ubrzo stižu priznanja za montažu zvuka, miks zvuka i vizuelne efekte. Muziku koja je zaslužila Oskara ima film Umetnik, a autorima je predaju Oven Vilson i Penelope Kruz.
Posle gotovo tri decenije za najbolju glumicu ponovo je proglašena Meril Strip, za ulogu u filmu Gvozdena lejdi. Čuvena umetnica dobila je Oskara za najbolju glumicu za Sofijin izbor, a za najbolju epizodu nagrađena je 1979. godine (Kramer protiv Kramera). Za nagradu Američke filmske akademije bila je nominovana rekordnih 17 puta!
Izuzetnu epizodnu ulogu ostvarila je Oktavija Spenser u ostvarenju Služavke. Bolju epizodnu ulogu od Keneta Brane, Džone Hila, Nika Noltija i Maksa fon Sidoua pružio je 82-godišnji Kristofer Plamer, u filmu Početnici, čime je ušao u istoriju kao najstariji dobitnik Oskara za glumu.
Žan Dižarden, koji u Umetniku igra junaka nemih ostvarenja koji se suočava sa dolaskom zvučnog filma, prvi je francuski glumac koji je dobio Oskara. Među Francuskinjama kojima je to uspelo su Marion Kotijar i Žilijet Binoš.
Obala je proglašena najboljim kratkim igranim ostvarenjem, a u kategoriji kratkih dokumentarnih filmova trijumfovalo je Čuvanje lica.
Aleksander-Pejn-v.jpg
Priznanje Akademije za najbolje adaptirani scenario dobio je Aleksander Pejn
Čudesna leteća knjiga gospodina Morisa Lesmora pobedila je u kategoriji „Kratki animirani film".
Džordžu Kluniju je izmakao Oskar za ulogu u Potomcima. Film je imao prejaku konkurenciju u kategorijama režije i najboljeg ostvarenja, ali je, prema oceni članova Akademije, bio bez premca kada je reč o adaptiranom scenariju.
Vudi Alen je dobio Oskara posle 25 godina, za originalni scenario filma Ponoć u Parizu. To je četvrto priznanje koje je sineasti dodelila Akademija.
Među stranim filmovima, pozlaćenu statuetu ponelo je iransko stvarenje Razvod: Nader i Simin, dok je za najbolji animirani film proglašen Rango.
Nagrade Oskar dodeljene su 84. put, a domaćin svečanosti održane u Los Anđelesu bio je glumac Bili Kristal.
Iznenađenja?
Možda najveće iznenađenje večeri bilo je trajanje ceremonije, koja je završena posle tri sata i 10 minuta, dok je ranijih godina trajala znatno duže od četiri sata.
Sa Kristalom, koji se ulozi voditelja svečanosti vratio osmi put, u program je vraćeno njegovo „ubacivanje" u inserte iz devet filmova koji su konkurisali za najbolje ostvarenje, kao i muzička numera kojom odaje počast dodeli Oskara i nominovanima.
Kristal je imao i dva pomoćnika – glumce Vila Ferela i Zaka Galifianakisa koji su pokazali da „umeju sa gegovima", a danima se pričalo o pojavljivanju komičara Saše Barona Koena kao generala Aladina.
U bivšem „Kodak teatru", a sada „Holivud i Hajlend centru" (mada stare oznake nisu skinute), nagrade su uručivale filmske zvezde kao što su Tom Kruz, Hali Beri, Tom Henks, Anđelina Džoli, Kris Rok, Penelope Kruz, Bredli Kuper, Kameron Diaz, Dženifer Lopez i Ema Stoun.
Osim filma Služavke, nijedan od filmova nominovanih za „najvažniju nagradu" nije imao bog zna kakav uspeh na bioskopskim blagajnama.
Blokbastera nije bilo gotovo nigde: poslednji nastavak u serijalu o dečaku čarobnjaku Hariju Poteru nije mogao da prevaziđe otpor Američke filmske akademije, a nije ni nastavak filma Mamurluk u Las Vegasu.
Oba filma su, međutim, postigla velike finansijske uspehe.
Zbog toga se strahovalo da će 84. dodela Oskara imati slabu gledanost.
Podsećanja radi, kada je Titanik 1998. godine vladao ceremonijom dodele, prenos gledalo 55,2 miliona ljudi.
Prošlogodišnju dodelu, na kojoj je vodeći film bio Kraljev govor – ostvarenje koje ne spada u blokbastere – videlo je samo 37,9 miliona ljudi.
[You must be registered and logged in to see this image.]Bravo za Meril.